اکستنسومتر یا کشش سنج عبارت از دستگاهی می باشد که برای اندازه گرفتن تغییرات در طول یک شیء به کار گرفته می شود . برای انجام امر اندازه گیری های کشش – استرس و تست های کشش مفید می باشد . نام آن از extension meter گرفته شده است . اختراع آن به وسیله ی چارلز هیستون انجام شد و در سال 1879 در مقاله ای در Journal of the Franklin Institute مورد توصیف قرار داده شد . هیستون بعدا حقوق اختراع خود را در اختیار کارخانه ی Fairbanks & Ewing قرا داد که کارخانه ای مهم برای ساخت دستگاه های تست و ترازو ها به شمار می رود .

شکل های مختلف کشش سنج

تماسی

از این نوع سالیان متعددی استفاده می شده است و آن ها به دو دسته ی دیگر تقسیم می شوند . اولین نوع کشش سنج تماسی می باشد که کشش سنج به نمونه بدون پایه متصل شده است . از این دستگاه ها در رابطه با کاربرد هایی استفاده می شود که اندازه گیری کشش با دقت بالا ( اکثر تست های مبتنی بر ASTM ) لازم می باشد . آن ها به انواع گوناگون می باشند و قادر به این هستند که تغییر مکان هایی از بسیار اندک تا نسبتا زیاد ( کمتر از یک میلی متر تا بیش از 100 میلی متر ) را مورد اندازه قرار دهند . مزیت اصلی آن ها عبارت از آسان بودن استفاده و قیمت ارزان شان است ، با آن که قادر به این هستند که نمونه های ظریف / کوچک را نیز تحت تاثیر قرا دهند .

غیر تماسی

استفاده از آن ها برای کاربرد های خاص می باشد ، یعنی در اماکنی که امکان به کار بردن کشش سنج تماسی با یک بازوی آزاد تر به چشم نمی خورد .

لیزری

یک کشش سنج لیزری نوعی می باشد که می تواند کشش یا طویل شدگی بر روی مواد خاص را اندازه بگیرد ، هنگامی که آن ها در یک دستگاه تست کشش جا داده می شوند . اصول کار آن ها به وسیله ی روشن سازی سطح نمونه با لیزر می باشد ، انعکاس هایی که از سطح نمونه ساطع می شود سپس به وسیله ی یک دوربین CCD دریافت و به وسیله ی الگوریتم های پیچیده تحت پردازش قرار می گیرد . هنگام استفاده از یک کشش سنج لیزری وصل کردن علائم به نمونه لازم نمی باشد که چنین چیزی سبب می شود در زمان به مقدار زیادی برای آزمایشگاه های تست مواد صرفه جوی شود .

ویدیویی

نوع ویدیویی عبارت از دستگاهی می باشد که توانایی گرفتن کشش / استرس مواد خاصی به وسیله ی گرفتن تصاویر پیوسته از نمونه در طول تست ، با به کار گیری یک دوربین ویدیویی دیجیتال متصل به یک کامپیوتر را دارا می باشد . نمونه ماده ی تحت تست معمولا به صورت خاصی برش داده می شود و با مارکر های ویژه ای علامت گذاری می شود ( معمولا استیکر های خاص یا با قلم هایی که نشان گر را از رنگ و بافت نمونه در تصویر گرفته شده متمایز می کند ) . فاصله پیکسلی ما بین این نشان گذار ها در تصویر گرفته شده به شکل پیوسته در ویدیوی گرفته شده ، در حالی که نمونه ی تحت تست مورد کشش یا فشار قرار داده می شود ، دنبال می شود . این فاصله ی پیکسلی را می شود در زمان آنی مورد اندازه گیری قرار داد و بر علیه یک مقدار کالیبراسیون نقشه گذاری کرد تا اندازه گیری کشش به شکل دقیق نتیجه گرفته شود و اگر نیاز باشد کنترل کشش در تسگاه تست نیز باید انجام شود .

 

◄ درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


در فرم زیر نام ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

 

نام و نام خانوادگی شما (الزامی)

آدرس ایمیل شما (الزامی)

شماره تماس شما (الزامی)

نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

پیام شما

دیدگاه ها بسته شده است