تیتراسیون دستگاه کارل فیشر روش کلاسیک تیتراسیون در شیمی تجزیه به شمار می رود که از تیتراسیون حجم سنجی یا رنگ سنجی به منظور مشخص سازی مقدار آب در یک نمونه استفاده می کند . مخترع چنین دستگاهی شیمی دان آلمانی به اسم کارل فیشر بود که در سال 1935 به این مهم دست یافت .

 

مشاهدۀ قیمت و مشخصات تجهیزات اندازه گیری

 

مشاهدۀ قیمت و مشخصات تجهیزات آزمایشگاه طبی

 

تیتراسیون رنگ سنجی

قسمت اصلی سلول تیتراسیون حاوی محلول آندی به همراه آنالیت می باشد . محلول آندی حاوی یک الکل ( ROH ) ، یک باز ( B ) ، SO2 و I2 می باشد . یک نمونه ی مرسوم الکلی که ممکن است به کار گرفته شود عبارت از متانول یا دي اتيلن گليكول مونو اتيل اتر و یک باز معمول ایمیدازول می باشد .

سلول تیتراسیون علاوه بر این دارای یک بخش کوچکتر با یک کاتد است که بخش اصلی در محلول آندی غوطه ور شده است . دو قسمت به وسیله ی یک غشای یونی نفوذ پذیر از هم جدا می شوند .

تیتراسیون حجم سنجی

تیتراسیون حجم سنجی از اصولی همانند با تیتراسیون رنگ سنجی استفاده می کند به استثنای این که محلول آندی بالا حال به عنوان یک محلول تیترانت استفاده می شود . تیترانت از یک الکل ، باز ، SO2 و غلظت مشخصی از I2 شکل گرفته است . به عنوان باز در این جا از پیریدین استفاده شده است . یک مول I2 برای هر مول آب مصرف می شود . واکنش تیتراسیون همانند بالا ادامه می باید و برای مشخص سازی نقطه ی پایانی کار می شود از راه پتانسیل سنجی دوتایی همان طور که در بالا توصیف شد ، استفاده کرد .

مزایای آنالیز دستگاه کارل فیشر

چندین مزیت کلیدی در محبوبیت تیتراسیون دستگاه کارل فیشر تا حد زیادی دخیل می باشند که به نسبت دیگر راه های مشخص سازی رطوبت دارای این امتیاز ها می باشد از جمله موارد زیر :

  • دقت و صحت بالای دستگاه کارل فیشر
  • حالت انتخابی برای آب
  • مقدار کمی از نمونه لازم می باشد
  • مهیا سازی ساده ی نمونه
  • مدت کوتاه آنالیز
  • تقریبا محدوده ی نامحدودی برای اندازه گیری
  • مناسب بودن برای آنالیز جامدات ، مایعات و گاز ها
  • مستقل از وجود دیگر فرار ها
  • سازگاری برای خودکار سازی
  • خطی بودن – کالیبراسیون تک نقطه ای ، به منحنی های کالیبراسیون نیازی نمی باشد

در مقابل ، روش loss on drying ( از بین رفتن به دنبال خشک کردن ) باعث کشف از دست رفتن هر گونه ماده ی فرار می شود .

از معایب اصلی روش تیتراسیون دستگاه کارل فیشر می توان به این اشاره کرد که اب باید در دسترس باشد و به سهولت به درون محلول متانول آورده شود . تعداد زیادی از مواد مرسوم ، به خصوص مواردی همانند با شکلات ، آب را با سرعت کم و به سختی آزاد می کنند ، و برای آوردن موثر کل محتوای آب برای تماس با معرف های دستگاه کارل فیشر نیاز به زحمات بیشتری می باشد .

 

مشاهدۀ قیمت و مشخصات تجهیزات اندازه گیری

 

مشاهدۀ قیمت و مشخصات تجهیزات آزمایشگاه طبی

 

قیمت کارل فیشر

برای اطلاع از قیمت دستگاه تیتراتور کارل فیشر می توانید در فرم زیر درخواست خود را با جزئیات ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

◄ درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


در فرم زیر نام ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

 

نام و نام خانوادگی شما (الزامی)

آدرس ایمیل شما (الزامی)

شماره تماس شما (الزامی)

نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

پیام شما

دیدگاه ها بسته شده است