مونوکروماتور یک دستگاه چشمی است که یک باند باریک قابل گزینش را به صورت مکانیکی از طول موج های نور یا پرتوی انتخاب شده ی دیگری از طیف وسیعی از طول موج های موجود در ورودی دستگاه ، انتقال می دهد. این نام ریشه ی یونانی دارد و از کلمه ی mono به معنای تک و chroma به معنی رنگ و پسوند لاتینی –ator که به یک معرف اختصاص یافته است ، تشکیل شده است.

انواع مونوکروماتور

مونوکروماتور های دوتایی

اتصال دو عدد از این دستگاه به صورت سری به همدیگر متداول است ، به طوری که سیستم های مکانیکی آن ها به صورت دوتایی عمل می کنند تا هر دو بتوانند یک رنگ مشابه را انتخاب کنند. این آرایش برای بهبود بخشیدن به وضعیت باریک بودن یک طیف نیست ، بلکه ترجیحا برای کم کردن سطح قطع شدن طیف موج می باشد. یک مونوکروماتور دوتایی ممکن است حدود یک میلیونیوم مقدار پیک ( قله ی ) موج ، قطعی ( یا جدا سازی ) طیف موج داشته باشد ولی نتیجه ای که به دست می آید دو قطعی روی بخش های منفرد می باشد. شدت نور رنگ های دیگر در پرتوی خروجی با سطح انحراف نور متناسب می باشد و مهم ترین ویژگی یک مونوکروماتور در بسیاری از موارد کاربردی می باشد. کسب انحراف اندک نوری بخش بزرگی از هنر ساخت یک مونوکروماتور کاربردی می باشد.

کاربرد های مونوکروماتور

این دستگاه ها در بسیاری از ابزار اندازه گیری چشمی و موارد کاربردی دیگر که نور تک رنگ گزینشی مورد نیاز است ، استفاده می شوند. گاهی اوقات نور تک رنگ به سمت یک نمونه هدایت می شود و نور انتقال یافته یا منعکس شده اندازه گیری می شود. گاهی اوقات نور سفید به سمت نمونه هدایت می شود و از مونوکروماتور برای آنالیز نور انتقال یافته یا منعکس شده استفاده می شود. در بسیاری از فلورومتر ها از دو مونوکروماتور ، یکی برای انتخاب طول موج تهییج شده و دومی برای آنالیز نور ساطع شده ، استفاده می شود.

یک طیف سنج روبشی خودکار حاوی مکانیسمی برای تغییر طول موج انتخاب شده توسط مونوکروماتور و برای ثبت تغییرات به وجود آمده در کمیت اندازه گیری شده به عنوان تابع طول موج ، می باشد.

دستگاهی که بتواند نور تک رنگ تولید کند کاربرد های فراوانی در علم و موارد مربوط به بینایی و چشم دارد چون بسیاری از مشخصه های چشمی یک ماده وابسته به طول موج هستند. گرچه یک سری راه مفید برای انتخاب یک باند باریک از طول موج ها وجود دارد ( که ، در طیف مرئی ، به شکل یک رنگ خالص مشاهده می شود ) ، ولی به همان میزان راه های متعدد دیگری برای گزینش آسان هر گونه باند طول موجی از یک طیف وسیع وجود ندارد. در اپتیک های نوترونی و اشعه ی ایکس بسیار نافذ ، از مونوکروماتور های کریستالی برای مشخص سازی شرایط موج بر روی دستگاه ها استفاده می شود.

قیمت مونوکروماتور ؛

برای اطلاع از قیمت منوکروماتور می توانید درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید

[contact-form-7 404 "Not Found"]

 

دیدگاه ها بسته شده است