دستگاه آزمایشگاهی که برای اندازه گرفتن میزان ریزش تابشی ( قدرت ) تابش های الکترو مغناطیسی به کار گرفته می شود تابش سنج یا رادیومتر نام دارد . به طور معمول تابش سنج یک آشکار ساز تابش مادون سرخ یا آشکار ساز فرا بنفش است .

 

مشاهدۀ قیمت و مشخصات تجهیزات اندازه گیری

 

مشاهدۀ قیمت و مشخصات تجهیزات آزمایشگاه طبی

 

برای اشاره به تابش سنج کروکس بسیار زیاد نام رادیومتر به کار گرفته می شود ، که نمونه ی اولیه از دستگاهی به شمار می رود که در آن یک روتور ( که دارای پره هایی است که یک طرف آن ها رنگ تیره ، و در طرف دیگر رنگ روشن دارند ) در یک فضای اندک از خلاء هنگام در معرض گذاری با نور می چرخد . یک افسانه ی قدیمی ( که حتی خود کروکس در مطرح کردن آن نقش داشته است ) این می باشد که میزان جنبش آنی نور جذب شده در طرف های تیره ، سبب فعال شدن رادیومتر می شود . اگر چنین گفته ای درست بود ، رادیومتر بایستی با چرخش از پره های غیر تیره ی خود فاصله گیرد . به این علت که فوتون هایی که سبب چرخش آن پره ها می شوند حتی جنبش آنی بیشتری در مقایسه با فوتون های جذب شده بر روی پره های مشکی انتقال می دهند . فوتون ها روی این پره ها فشار تابشی وارد می کنند ، ولی آن نیرو ها به وسیله ی اثرات دیگری کوتاه نمایان می شوند . شرح نهایی بستگی به وجود مقدار درستی از خلاء دارد ، و ارتباط آن با جریان گرما تا تاثیر مستقیم فوتون ها بیشتر می باشد .

انواع تابش سنج و کاربرد های آنها

تابش سنج نیکولز بر پایه ی بنیادی متفاوت عمل می کند و در مقایسه با یکی کروکس حساسیت بیشتری دارد .

یک تابش سنج مایکروویو در طیف موج های مایکروویو قادر به عملکرد است . این تابش سنج به منظور چرخیدن گاز آرگون را در اختیار دارد .

تابش سنج MEMS ، که ساخت آن توسط جناب آقای پاتریک جانکوویاک صورت گرفته است ، قادر به این است که بر پایه ی قواعد رادیومتر نیکولز یا کروکس و یک محدوده ی وسیع از طول موج ها و سطوح انرژی ذرات عمل کند .

تابش سنج کروکس

رادیومتر کروکس ، که به عنوان آسیاب نوری هم شناخته شده است ، از یک حباب شیشه ای محصور شده با هوا شکل گرفته است که در خود میزان کمی از خلاء دارد . داخل آن یک سری پره می باشند که بر روی یک ساختار دوکی شکل سوار شده اند . این پره ها به دنبال در معرض گذاری با نور قادر به چرخش می باشند ، به دنبال بالا بردن شدت نور سرعت چرخش نیز بالا می رود ، که همین امر سبب می شود که امکان اندازه گیری مقدار کمی شدت تابش الکترو مغناطیسی وجود داشته باشد . علت چرخش موضوع بحث های علمی متعددی در 10 سال بعدی اختراع این دستگاه بود ، ولی در سال 1879 توضیح فعلی پذیرفته شده برای این چرخش چاپ شد . امروزه در آموزش فیزیک به عنوان نشان دادن روشن شدن یک موتور حرارتی به وسیله ی انرژی نوری ، از این دستگاه بسیار استفاده می شود .

 

قیمت تابش سنج

برای اطلاع از قیمت رادیومتر می توانید درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

◄ درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


در فرم زیر نام ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

 

نام و نام خانوادگی شما (الزامی)

آدرس ایمیل شما (الزامی)

شماره تماس شما (الزامی)

نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

پیام شما

 

دیدگاه ها بسته شده است