یک دوربین حرارتی ( که با نام های یک دوربین مادون سرخ یا دوربین تصویر برداری حرارتی نیز شناخته می شود ) عبارت از دستگاه آزمایشگاهی می باشد که یک تصویر را با به کارگیری تابش مادون سرخ به وجود می آورد ، همانند با یک دوربین معمولی که برای این کار از نور محیطی استفاده می کند . در عوض محدوده ی 400 تا 700 نانومتر دوربین نور مرئی ، دوربین های مادون سرخ در طول موج هایی تا 14 هزار نانومتر عمل می کنند . به کارگیری آن ها ترموگرافی نام دارد .

 

مشاهدۀ قیمت و مشخصات انواع دروبین حرارتی

 

شکل های مختلف دوربین حرارتی

دوربین های حرارتی را می شود در دو دسته ی گسترده قرار دارد

آن دسته از دوربین های حرارتی که دارای آشکار ساز تصویر cooled infrared می باشند و دسته ای دیگر که آشکار ساز های uncooled infrared در خود دارند .

آشکار ساز های نوع cooled infrared

دوربین حرارتی که دارای این نوع آشکار ساز ها باشد اغلب اوقات در یک جعبه ی خلاء ایزوله یا Dewar قرار می گیرند و در دما های زیر درجه ی صفر خنک می شود . خنک سازی برای عملکرد مواد نیمه هادی استفاده شده لازم می باشد . دما های غیر عملکردی مرسوم در این روش از 4k تا دقیقا کمتر از دمای محیط اتاق می باشد که وابسته به فن آوری آشکارگر می باشد . تعداد غالب آشکار ساز های خنک شده ی مدرن در محدوده ی دمایی بین 60k تا 100k کار می کنند که بستگی به سطح عملکرد و نوع آشکارساز دارد .

آشکار ساز های نوع Uncooled infrared

دوربین حرارتی نوع غیر خنک شده دارای یک سنسور می باشد که در دمای محیطی فعال می باشد یا سنسوری که در یک دمای نزدیک به دمای محیط با به کارگیری عناصر کوچک کنترل کننده ی دما پایدار شده باشد . آشکار ساز های غیر خنک شده ی مدرن تمامی سنسور هایی را استفاده می کنند که بر پایه ی تغییر در مقاومت ، ولتاژ یا جریان زمان حرارت دیدن به وسیله ی تابش مادون سرخ ، عمل می کنند . این تغییرات سپس اندازه گیری می شوند و با مقدار دمای عامل سنسور مورد قیاس واقع می شود .

سنسور های مادون سرخ خنک نشده را می شود در یک دمای عملکردی پایدار کرد تا مقدار پارازیت ( نویز موجود در تصویر ) کاسته شود ولی آن ها در دما های پایین خنک نمی شوند و نیاز به خنک کنندگان حجیم و گران قیمت ندارند . چنین چیزی سبب می شود دوربین های مادون سرخ کوچکتر و کم هزینه تر باشند . گرچه ، به نسبت آشکارساز های خنک شده میزان کیفیت تصویر و رزولوشن آن ها کمتر می باشد . چنین چیزی به خاطر فرآیند ساخت متفاوت آن ها می باشد که به سبب فن آوری موجود فعلی محدود می شود .

جنبه های کاربردی دوربین حرارتی

در آغاز شکل گیری دوربین حرارتی به دلیل استفاده ی ارتش ایالت متحده در جنگ کره بوده است ولی با گذشت زمان در سایر زمینه ها از جمله پزشکی و باستان شناسی نیز از این دوربین ها استفاده شده است . همین اواخر پایین آمدن هزینه ها سبب شده است امکان استفاده از فن آوری مشاهده بر پایه ی مادون سرخ وجود داشته باشد . اپتیک های پیشرفته و اینترفیس های پیچیده ی کامپیوتری به شکل پیوسته در حال افزایش تطبیق پذیری و تنوع استفاده از دوربین های حرارتی می باشند .

 

مشاهدۀ قیمت و مشخصات انواع دروبین حرارتی

 

قیمت دوربین حرارتی

برای اطلاع از قیمت دوربین مادون قرمز می توانید درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

◄ درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


در فرم زیر نام ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

 

نام و نام خانوادگی شما (الزامی)

آدرس ایمیل شما (الزامی)

شماره تماس شما (الزامی)

نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

پیام شما

دیدگاه ها بسته شده است