حمام آزمایشگاهی آب گرم یا بن ماری از محفظه ای دارای آب تشکیل شده است . درجه حرارت آب داخل آن را می توان تا 100 درجه سانتی گراد تنظیم کرد. در حقیقت از دستگاه بن ماری برای تامین حرارت های 25،30،37،42،56،63،80 و 100 درجه سانتی گراد بسته به نیاز استفاده می گردد . حمام آزمایشگاهی یکی از دستگاه های آزمایشگاهی می باشد که برای گرم و ذوب نمودن برخی از محیط های کشت و فرآورده های خونی منجمد گشته نیز استفاده می شود . همچنین برای انجام یک سری از واکنش های بیوشیمیایی نیز کاربرد دارد.

 

 

مشاهدۀ قیمت و مشخصات تجهیزات اندازه گیری

 

مشاهدۀ قیمت و مشخصات تجهیزات آزمایشگاه طبی

 

 

کنترل دقیق دما جهت بسیاری از آزمایشات به ویژه آزمایش های آنزیمی و انعقادی بسیار مهم است ، چرا که تغییر دمای 1 درجه سانتیگرادی می تواند خطایی معادل 10 درصد در این گونه آزمایشات را ایجاد نماید . از آنجایی که در آزمایشگاه تعدادی از آزمایش ها با بکار گیری دستگاه بن ماری انجام می شوند می بایست به نکات زیر دقت نمود.

نکات مهم پیرامون دستگاه بن ماری:

 1. از آب مقطر برای پر کردن آن استفاده کنید.
 2. دستگاه بن ماری بدون آب روشن نماند.
 3. در دماهای بالا درب دستگاه کاملاً بسته باشد.
 4. چنانچه لوله یا ظروف درب بازی را داخل دستگاه قرار می دهید حتما درب آن باز باشد تا آب وارد آن نشود.
 5. آب دستگاه مرتب تعویض شود.
 6. المنت دستگاه بن ماری هفته ای یکبار تمیز و جرم گیری شود.
 7. این دستگاه در مسیر جریان هوا قرار نداشته باشد.
 8. علاوه بر ترمومتر خود دستگاه ، ترمومتر دیگری را نیز برای کنترل دما داخل آن قرار دهید .

نحوه نگه داری از دستگاه بن ماری

 1. آب دستگاه بن ماری باید مرتب تعویض شود.
 2. برای جلوگیری از رسوب املاح در این دستگاه باید از آب مقطر استفاده نمود.
 3. اگر دستگاه بن ماری رسوب داشته باشد ، ابتدا آن را با اسید رقیق ( محلول اسید کلریدریک 2 نرمال ) شستشو داده و سپس سریعاً و به طور کامل با آب شسته شود .
 4. با توجه به اینکه داغ شدن بیش از حد بن ماری موجب آسیب به آن می شود ، بنابراین باید به حداقل حجم آب موجود در آن جهت حفظ کارکرد مطلوب توجه شود .

کنترل کیفیت بن ماری

کنترل روزانه دمای آب بن ماری ، در چهار گوشه دستگاه و بوسیله دماسنجی غیر از دماسنج متصل به آن انجام می شود ( صحت دماسنج کنترلی باید در مقابل یک دماسنج کالیبره ، اثبات شده باشد ).
دمای خوانده شده در طی روزهای متوالی را باید بر روی منحنی کنترل کیفی دما ثبت نموده و بر اساس نتایج حاصله تصمیم گیری نمود.
برای بسیاری از آزمایش ها به ویژه آزمایش های کینتیک ( مانند آزمایش های آنزیمی ) ، تغییر یک درجه سانتی گراد باعث 10% تغییر در فعالیت آنزیم می شود . برای چنین آزمایش هایی تغییر دمایی معادل ±0/5 درجه سانتی گراد قابل چشم پوشی است.
برای آزمایش های End point نیز تغییرات دمایی ±0/5 درجه سانتی گراد از دمای مطلوب ، قابل اغماض است .

کالیبراسیون

بر اساس توصیه مندرج در دستورالعمل دستگاه ، عمل می گردد . در صورت مشاهده هر گونه ایراد در نتایج کنترل کیفی و یا اختلال در عملکرد دستگاه ، به شرکت پشتیبان جهت انجام کالیبراسیون اطلاع داده می شود.

ایمنی

حرارت دستگاه با توجه به اهداف استفاده از آن تنظیم می گردد.
سیستم برق رسانی دستگاه باید مناسب باشد.

 

 

قیمت بن ماری

برای اطلاع از قیمت حمام آزمایشگاهی می توانید درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

◄ درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


در فرم زیر نام ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

 

نام و نام خانوادگی شما (الزامی)

آدرس ایمیل شما (الزامی)

شماره تماس شما (الزامی)

نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

پیام شما

دیدگاه ها بسته شده است