خرید اتوکلاو آزمایشگاهی طبق استانداردهای جهانی ، از تاریخ 1 فوریه سال1997 ، می بایست مورد تایید مامور ایمنی زیستی قرار بگیرد . قبل از خرید یک اتوکلاو آزمایشگاهی بایستی چندین فاکتور را مد نظر داشت . انتخاب یک اتوکلاو نبایستی تنها بر اساس قیمت خرید باشد . این راهنما به این منظور فراهم شده است تا به شما کمک کند تصمیم آگاهانه تری در خرید اتوکلاو مورد نیاز خود داشته باشید .

نکات فنی مهم در خرید اتوکلاو

قبل از خرید اتوکلاو آزمایشگاهی ، بایستی فاکتور هایی را در نظر داشته باشید که اصول استریل کردن با بخار بر پایه ی آن ها قرار دارد :
• مدت زمان چرخه ی استریل
دما
• تماس
• فشار
• بخار

 

مشخصات اتوکلاو آزمایشگاهی مطلوب

A. ساختمان اتوکلاو آزمایشگاهی

1- به محفظه های پوشانده شده با نیکل نیاز است :

اغلب اوقات در محلول ها و محیط های آزمایشگاهی از کلرید ها استفاده می شود . کلرید ها باعث خوردگی و چاله انداختن بر روی فولاد ضد زنگ می شوند که در نهایت منجر به ایجاد استرس و شکسته شدن محفظه می شود . عدم درست کار کردن محفظه ممکن است باعث بروز مشکلات بالقوه ی ایمنی شود .
2- بخش های مختلف جوش خورده محفظه ، در ها و پوشش آن بایستی به نحوی ساخته شوند که با پیش نیاز های وضع شده توسط ASME همخوانی داشته باشند . بدین وسیله این اطمینان به دست می آید که پیش نیاز های سازمان ASME Boiler and Pressure Vessel Code ، حوزه نهم ، رعایت شده است .
3- حلقه ی انتهایی به جنس Monel یا موادی با سختی و مقاومت نسبت به خوردگی مشابه بایستی چارچوب در را تشکیل دهند . بدین وسیله حفاظت شایسته علیه خوردگی ایجاد می شود ، چون خوردگی می تواند یکپارچگی طراحی دستگاه را با مشکل روبرو کند و منجر به خطرات ایمنی یا عدم درست کار کردن در شود .

 

B . بخش های کنترلی

1- یک سیستم کنترلی میکرو کامپیوتری ارجحیت داده می شود .
کنترل های الکترو مکانیکی به این علت پیشنهاد نمی شوند که نمی توانند کنترل و مستند سازی مورد نیاز برای GLP ( اعمال خوب آزمایشگاهی ) را حفظ کنند .
2- بخش کنترلی بایستی نصب شود تا ترکیبات حساس را در معرض بخار و گرما قرار ندهد .
بخش های کنترلی نصب شده بر روی در قابل قبول نیستند . عدم نصب این بخش ها ، باعث طولانی شدن عمر مفید بخش های کنترلی و به حداقل رساندن عملکرد اشتباه آن ها می شود . بخش های کنترلی بایستی تمامی اطلاعات مربوط به چرخه اتوکلاو را مستند سازی کنند ، از جمله نقاط مهم انتقال در چرخه ، آلارم ها و انحراف هایی که ممکن است فرآیند استریل کردن را به خطر بیاندازد و منجر به مستند سازی نادرست شود .
3- تمامی اطلاعات و آلارم ها بایستی به شکل پیام های کامل باشد .
اطلاعات رمزنگاری شده که نیاز به رمز گشایی دستی یا نموداری دارند تا مشخص شود بر روی گزارش چاپ شده یا نمایشگر چه چیزی نشان داده شده است . یک اپراتور بایستی تا جای ممکن هر چه سریع تر نسبت به یک مورد اضطراری واکنش نشان دهد .
4- بخش های کنترلی بایستی حداقل آلارم های چرخه ، که در زیر مطرح می شوند ، را مستند کنند :
• آلارم مربوط به سر ریز شدن ظرف
این آلارم به اپراتور نشان می دهد که منبع بخار به درستی کار نمی کند چون باعث سر ریز شدن ظرف شده است . یک محفظه ی پر شده با آب داغ ممکن است اگر اپراتوری که از مشکل با خبر نیست سعی در باز کردن در داشته باشد ، باعث سوختگی جدی برای او شود .
• آلارم مربوط به انحراف جدول بخار
این آلارم به اپراتور خبر می دهد که فشار محفظه با میزان فشار اشباع شده ی جدول در حد 5 psi مطابقت نمی کند . چنین چیزی برای ضمانت یک کنترل کیفی مهم است و این اطمینان را به اپراتور می دهد که فرآیند استریل کردن با بخار به شکل صحیحی انجام می شود .
• آلارم مربوط به میله خارج سازی آب محفظه
این آلارم به اپراتور اطلاع می دهد که میله ی خارج سازی آب محفظه با مشکل روبرو شده است . بدین وسیله فرد از مشکل با اطلاع می شود و برای رسیدگی به این مشکل توسط بخش پشتیبانی اقدامات لازم را انجام می دهد .
• آلارم افت دما
این آلارم به اپراتور خبر می دهد که دما به پایین تر از سطح مورد نیاز برای استریل کردن رسیده است .
• آلارم مربوط به بالا رفتن بیش از حد دما
این آلارم به اپراتور اطلاع می دهد که دما بالاتر از یک حد تعیین شده رسیده است . این قضیه از این جهت است که در این محدوده های دمایی اگر استریل کردن در دمای بسیار بالایی صورت گیرد ، باعث از بین رفتن محیط های کشت آزمایشگاهی می شود .
5- اتوکلاو بایستی یک کنترل دستی داشته باشد تا بتواند یک چرخه ی کامل را ، یعنی از آغاز تا پایان به صورت دستی ، در صورت بروز قطع برق اجرا کرد .
عدم کامل کردن یک چرخه ی استریل ممکن است باعث آسیب زدن به اپراتور شود ، اگر موادی که تا حدی استریل شده اند را مجبور باشیم از محفظه برای ری ست کردن اتوکلاو خارج کنیم . حداقل ، انجام این کار برای اپراتوری که مجبور به ری ست کردن چرخه استریل کردن می شود ، راحت نیست .
6- موقعیت بخش های کنترلی بایستی به نحوی باشد که به آسانی در دسترس باشند ، یعنی در پشت دستگاه یا در محدوده ای که به سختی می توان به آن دسترسی داشت ، نباشند .
این امر در مواقع اورژانسی بسیار مهم است چون باعث می شود بدون نیاز به برق یک چرخه را کامل کرد . هم چنین به خالی کردن محفظه ی اتوکلاو در طول قطعی برق اجازه می دهد که در غیر این صورت می توانست باعث ایجاد خطر در محفظه شود .
7- اتوکلاو بایستی دارای بخش کنترلی برای مدیریت دسترسی افراد غیر صلاحیت دار و یک رمز عبور باشد که مانع تغییر پارامتر های برنامه ریزی شده ( زمان ، دما ) در یک یا تمامی چرخه ها شود .
وجود این قابلیت باعث می شود فرآیند استریل کردن آلاینده های مضر زیستی و مستند سازی که برای بار نیاز است ، به درستی انجام شود .
8- مدیریت دسترسی افراد غیر صلاحیت دار بایستی تنها باعث قفل کردن امکان تغییر پارامتر های چرخه ی استریل و نه عملکرد استریلیزاسیون شود .
مدیریت دسترسی افراد غیر صلاحیت دار نبایستی تداخلی در عملکرد اتوکلاو داشته باشد . علاوه بر این ، استفاده از قفل درست نیست چون فراموش یا گم کردن کلید نیز ممکن است باعث بروز مشکل شود .

C. درب اتوکلاو

1- در اتوکلاو بایستی با چندین قابلیت کنترلی و مکانیکی شایسته در جهت فراهم سازی ایمنی ، ساخته شود .
A . یک سوئیچ کنترلی قفل کردن عملیات باعث می شود شروع یک گرچه اگر در بسته یا قفل نباشد ، متوقف شود .
B . قفل مکانیکی فشار بخار – فشار محفظه بایستی یک مکانیسم فعال برای درگیر کردن مکانیسم قفل ، به وجود آورد . این امر مانع این می شود که اپراتور در را در زمانی که فشار در محفظه وجود دارد ، باز کند .
C . درجه روی محفظه بایستی به آسانی میزان فشار محفظه را نشان دهد و اپراتور به راحتی آن را ببیند .
2- حتی با عدم درست کار کردن کامل بخش کنترلی ، تمامی قابلیت های ایمنی مکانیکی بایستی دست نخورده باقی بمانند .

 

D . نصب کردن

1- اتوکلات بایستی بر روی یک پایه ی فولادی قرار بگیرد که به خوبی برای محافظت در برابر خوردگی روکش گذاری شده باشد .
این پایه بایستی با پیش نیاز های Seismic ، Title 24 ( بخش T-17 قسمت 6 ) ، Zone 4 ، California Administrative Code مطابقت داشته باشد .

موارد اجرایی در خرید اتوکلاو آزمایشگاهی

سوالاتی که بایستی از فروشنده اتوکلاو بپرسید :

1- هزینه سرویس و نگهداری به ازای هر سال استفاده به چه صورت است ؟
مطمئن شوید که قیمت بخش های یدکی و تعداد سال گارانتی را بررسی می کنید چون قیمت خرید هزینه های تعمیر در آینده را مشخص نمی کند .
2- گارانتی اتوکلاو به چه صورت است ؟
بعضی از شرکت ها قیمت خرید کمتری پیشنهاد داده ولی طول مدت زمان گارانتی را نیز کم می کنند . اگر گارانتی برای شما مهم است ، خدمات سرویس و گارانتی های مختلف را قبل از خرید بررسی کنید . بعد از مقایسه ی هزینه های سرویس ممکن است هر گونه قیمت پایین دیگر بی ارزش شود .
3- هزینه نصب چقدر است ؟
مطمئن شوید که اتوکلاوی سفارش می دهید که بعدا وقت زیادی صرف نصب آن نکنید .
4- آیا شرکت مورد نظر دارای نمایندگی بعد از فروش در موقعیت جغرافیایی شما است ؟
بعضی از اتوکلاو های خارجی هستند و بنابراین نمایندگان فروش اغلب اوقات در منطقه ی جغرافیایی شما حضور ندارند . مطمئن شوید که اطلاعات لازم را دریافت کرده تا در زمان نیاز با نماینده ی فروش در تماس باشید .

 

تسهیلات و امکانات مهم در خرید اتوکلاو

طراحی آزمایشگاه بسیار مهم است . اتاق بایستی لوله کشی و برق کشی مناسبی داشته باشید . هر اتوکلاو بایستی با یک کانال خروجی یا سایر امکانات مناسب نصب شود تا گرما پخش شود ، گرمایی که ممکن است در حین فرآیند استریل کردن به وجود آید .

 

5 راه برای انتخاب دستگاه استریل کننده یا اتوکلاو آزمایشگاهی مناسب

یک استریل کننده / اتوکلاو مهم ترین عنصر استفاده از ابزار استریل است . خرید یک اتوکلاو می تواند گران باشد ، بنابراین اتوکلاو یا استریل کننده ی مناسبی را انتخاب کنید .
برای انتخاب یک اتوکلاو مناسب آزمایشگاهی بایستی موارد زیر را در نظر داشت :

 

1- به چه اندازه ای نیاز دارید

این قضیه بستگی به میزان فضایی دارد که برای اتوکلاو خود در نظر گرفته اید . مورد دوم این که ، بایستی اندازه ی اتوکلاو بایستی به صورتی باشد که اندازه ی بار قرار گرفته در آن را در خود جا دهد . به عنوان مثال ، طول بزرگترین ابزار آزمایشگاهی شما یا اندازه یک بسته ی جراحی عمق یا حجم محفظه را مشخص خواهد کرد .

2- پیش نیاز های استریلیزاسیون شما چه چیز هایی هستند ؟

ابزار متفاوت نیاز به انواع چرخه های مختلف برای استریل در نظر گرفته شدن ، نیاز دارند . دو نوع اتوکلاو وجود دارند که ممکن است برای کاربرد شما بهترین باشند : اتوکلاو های پیش خلاء و اتوکلاو های گرانشی .
اتوکلاو های پیش خلاء را به عنوان جاروبرقی هایی در نظر بگیرید که هوا را از محفظه کشیده و بارگذاری می کنند به نحوی که بخار به درستی وارد محتویات داخل محفظه شود . مدل های پیش خلاء برای موارد متخلخل عالی هستند . در مقابل ، اتوکلاو های گرانشی برای استریل کردن تجهیزات غیر متخلخل و مایعات ایده آل هستند .

3- به یک اتوکلاو دست دوم یا نو احتیاج دارید ؟

برای این سوال جواب صحیح یا اشتباهی درست ندارد چون بستگی به این دارد که از نظر مالی در چه شرایطی قرار دارید . اتوکلاو ها می توانند چندین دهه دوام بیاورند ، بنابراین اگر می توانید یک اتوکلاو نو بخرید ، ارزش این سرمایه گذاری اولیه را خواهد داشت . گرچه اگر بودجه ی شما محدودتر است ، یک اتوکلاو سرویس شده ، راهی قابل قبول برای به دست آوردن یک اتوکلاو سالم و امن است . بدون توجه به این که چه نوع اتوکلاوی می خرید همیشه گارانتی را در نظر داشته باشید .

آیا گارانتی هم عملکرد صحیح اتوکلاو و هم بخش های مختلف آن را در بر می گیرد و این که مدت زمان گارانتی چقدر خواهد بود ؟

این دو سال را قبل از خرید بایستی در نظر داشته باشید . به عنوان مثال سیستم های Duraline گارانتی قطعات و عملکرد صحیح شش ماهه برای اتوکلاو های سرویس شده و یک تا دو سال اتوکلاو های نو دارد .

4- آیا قطعات یدکی به راحتی پیدا می شوند ؟

اگر قصد دارید اتوکلاو خود برای مدت طولانی حفظ کنید ، انتخاب اتوکلاوی که به راحتی قطعات یدکی آن پیدا شوند می توانند در خرید به شما بیشتر کنند .

5- چه فروشنده ای در محیط آنلاین مورد اعتماد است ؟

امروزه سفارش دادن اتوکلاو ها به صورت آنلاین کاری مرسوم است ، ولی پیدا کردن فروشنده ی مورد اطمینان بسیار سخت است .
به همین جهت شرکت Duraline با بیش از 20 سال سابقه در این زمینه برای تعمیر استریل کننده ها ، کرایه دادن اتوکلاو ها و فروش آن ها به چشم می خورد . با انتخاب ما ، شما نیازی به چندین شرکت برای انجام تعمیرات و تعویض قطعات ندارید ، چون همه ی این کار ها را ما برای شما انجام می دهیم .

 

 

قیمت اتوکلاو آزمایشگاهی

برای اطلاع از قیمت اتوکلاو می توانید در فرم زیر درخواست خود را با جزئیات ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

◄ درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


در فرم زیر نام ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

 

نام و نام خانوادگی شما (الزامی)

آدرس ایمیل شما (الزامی)

شماره تماس شما (الزامی)

نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

پیام شما

  • امتیاز کلی
  • Rated 5 stars
    5 / 5 (4 )
  • امتیاز شما


دیدگاه ها بسته شده است

در صورت نیاز می توانید درخواست تان را

به @tajhizyar2 یا شماره 09120228335 تلگرام نمایید

@tajhizyar2

لینک تلگرام