رئومتر دستگاهی در آزمایشگاه است که از آن به منظور اندازه گرفتن راهی استفاده می شود که به وسیله ی آن یک مایع ، سوسپانسیون یا ماده ی آبکی در پاسخ به نیرو های اعمال شده جریان می یابد . استفاده از آن در رابطه با مایعاتی است که به وسیله ی یک مقدار واحد ویسکوزیته تعریف نمی شوند و در نتیجه به برقراری و اندازه گیری پارامتر های بیشتری تا ویسکوزیته نیاز دارند . در این جا رئولوژی مایع مورد اندازه گیری قرار می گیرد .

دو مدل مختلف از این دستگاه وجود دارد . رئومتر هایی که تنش برشی ( shear stress ) به کار برده شده را اندازه گیری می کنند و رئومتر های چرخشی یا برشی نام دارند ، در حالی که رئومتر هایی که تنش کششی را استفاده می کنند رئومتر های کششی هستند .

شکل های مختلف رئومتر برشی

رئومتر برشی دینامیکی

نوع برشی دینامیکی که به طور متداول با نام DSR شناخته می شود برای توسعه ی دقیق و هم چنین کنترل کیفی در ساخت طیف وسیعی از مواد به کار گرفته می شود .

لوله ای یا موئین

مایع از میان یک لوله ی دارای برش متقاطع دایمی با ابعاد دقیق مشخص تحت شرایط جریان آرام ، جریان داده می شود . یا افت سرعت جریان یا افت فشار ثابت شده و دیگری اندازه گیری می شود .

استوانه ای چرخشی

مایع درون حلقه های متحد المرکز یک استوانه درون استوانه ی دیگری واقع می شود . یکی از استوانه ها با سرعتی ثابت چرخانده می شود . همین عامل مشخص کننده ی مقدار تنش درون حلقه ها است .

مخروطی و صفحه ای

مایع داخل یک صفحه ی افقی قرار داده شده و یک مخروط کم عمق درون آن جا می گیرد . زاویه ی بین سطح مخروط و صفحه حدود 1 تا 2 درجه است ولی بات توجه به نوع آزمایش های در حال اجرا متغیر است .

برشی خطی

یک نمونه از رئومتر برشی خطی رئومتر Goodyer Linear Skin است که از آن به منظور تست فرمول ساخت کرم آرایشی و برای اهداف تحقیقاتی پزشکی به منظور مشخص سازی کمیت ذرات بافتی با قابلیت ارتجاعی به کار گرفته می شود .

انواع رئومتر های کششی

Rheoten ها از نوع چرخاننده ی فیبر هستند که برای ذوب های پلیمری مناسب می باشند .

CaBER

CaBER از نوع تفکیکی موئین است . یک مقدار اندک از ماده بین صفحات قرار داده می شود که با سرعت در فشاری ثابت کش داده می شوند .

FiSER

FiSER براساس تحقیقات Sridhar و Anna و سایرین ساخته شده است . در این ابزار ، یک سری موتور های خطی یک رشته مایع را به صورت مجزا در یک سرعت در حال افزایش به صورت نمایی هدایت می کنند در حالی که نیرو و قطر به عنوان تابعی از زمان و موقعیت اندازه گیری می شوند .

Sentmanat

نوع کششی Sentmanat ( SER ) در واقع چیزی است که می توان آن را روی انواع برشی نصب کرد.

قیمت رئومتر ؛

برای اطلاع از قیمت رئومتر می توانید درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید

[contact-form-7 404 "Not Found"]

 

دیدگاه ها بسته شده است