شیشه بوروسیلیکات یا شیشه بروسیلیکات یک نوع شیشه یا سیلیکا و تری اکسید برون به عنوان اجزای اصلی شکل دهنده ی شیشه است . شیشه های بوروسیلیکات به خاطر ضریب انبساط گرمایی بسیار پایینی که دارند (~3 × 10−6 K−1 در 20 درجه ی سانتی گراد ) شناخته شده هستند که باعث می شوند آن ها نسبت به شوک حرارتی ، بیشتر از هر نوع شیشه ی معمولی دیگر ، مقاوم باشند . چنین شیشه ای کمتر در معرض استرس حرارتی قرار می گیرد و به طور متداول برای ساخت بطری های معرف ها به کار گرفته می شود . شیشه بوروسیلیکات تحت نام های تجاری Simax , Bocram , Borosil ، Suprax ، Kimax, Heatex, Pyrex, Endural, Schott یا Refmex ، Kimble فروخته می شود .

کاتالوگِ شیشه آلات آزمایشگاهیِ شات دوران آلمان کاتالوگِ شیشه آلات آزمایشگاهیِ پیرکس انگلستان

شیشه بروسیلیکات دارای ضریب انبساط گرمایی بسیار کمی است ، حدود یک سوم شیشه ی معمولی . چنین چیزی استرس های ایجاد شده توسط نوسانات حرارتی را کاهش می دهد و در نتیجه باعث می شود که شیشه بوروسیلیکات نسبت به شکستن مقاوم باشد . چنین چیزی سبب می شود که ضریب انبساط گرمایی برای اهدافی نظیر عدسی های تلسکوپ محبوب باشد چون انحراف بسیار کمی در شکل آن وجود دارد . از آن هم چنین در پردازش ضایعات هسته ای سطح بالا استفاده می شود ، که آن جا ضایعات در شیشه از طریق فرآیندی به اسم تبدیل به شیشه ( ویتریفیکیشن ) غیر متحرک می شوند ( مخالف عمل Synroc – صخره سنتزی ) .
شیشه بوروسیلیکات البته بدون نقص نیست . به نحوی که اگر تحت تاثیر نوسانات بسیار ناگهانی و آزاد حرارتی قرار بگیرد ، یا بیافتد ، می شکند . گرچه احتمال ترک افتادن آن به نسبت شکستن بسیار بیشتر است ، در نتیجه در موقعیت هایی که احتمال دزدی و شکستن شیشه می رود داشتن شیشه بوروسیلیکات در بحث امنیت مناسب تر است . در صورت ترک برداشتن شیشه بوروسیلیکات ، عملا تمیز کردن آن به نسبت شیشه ی شکسته شده ساده تر و امن تر است . از نظر اپتیکالی ( نوری ) شیشه های بوروسیلیکات شیشه های تاج ( crown glasses ) با انتشار کم ( عدد آبه در حدود 65 ) و شاخص های انکسار نسبتا کم ( 1.51–1.54 در امتداد طیف مرئی ) هستند .

کاربرد شیشه بوروسیلیکات

شیشه آلات آزمایشگاهی از صد ها شیشه ی تجاری تولید می شود ، ولی تا کنون شیشه های بوروسیلیکات با ضریب انبساط گرمایی کم ایده آل ترین شیشه ها برای اکثر کاربرد های آزمایشگاهی به شمار می روند . به خاطر ضریب انبساط کم و مقاومت بالای آن ها نسبت به حمله ی شیمیایی ، شیشه آلات آزمایشگاهی بوروسیلیکاتی در ساخت کالا های آزمایشگاهی نظیر بشر ها ، فلاسک ها ، کتری ها ، لوله های آزمایش ، بست های آزمایشگاهی و سایر محصولات علمی استفاده می شوند . با مراقبت صحیح ، آن ها تقریبا هر نوع حرارتی که در کاربرد معمولی آزمایشگاهی به کار گرفته شود را تحمل می کنند .
شیشه بوروسیلیکات نسبت به تقریبا تمامی مواد به جز اسید هیدروفلوریک ، اسید فسفوریک و محلول های سوزش آور داغ قوی خنثی است . از بین این موارد اسید هیدروفلوریک جدی ترین تاثیر را بر روی این شیشه می گذارد ، حتی زمانی که غلظت آن بسیار کم و در حد بخش در میلیون است .
اسید فسفوریک و محلول های سوزش آور زمانی که سرد هستند مشکلی ایجاد نمی کنند ولی در دما های بالاتر ممکن است سبب خوردگی شوند . به عنوان مثال ، در مورد محلول های سوزش آور تا حداکثر غلظت 30 درصد آن ها را می توان با خیال راحت در دمای محیطی حمل کرد .

کاتالوگِ شیشه آلات آزمایشگاهیِ شات دوران آلمان کاتالوگِ شیشه آلات آزمایشگاهیِ پیرکس انگلستان

قیمت شیشه بوروسیلیکات

برای اطلاع از قیمت شیشه بوروسیلیکات می توانید درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

◄ درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


در فرم زیر نام ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

 

نام و نام خانوادگی شما (الزامی)

آدرس ایمیل شما (الزامی)

شماره تماس شما (الزامی)

نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

پیام شما

دیدگاه ها بسته شده است